Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
A Politico szerint Michel mindent megtesz, hogy Von der Leyen ne maradjon a Bizottság elnöke.
Nyitókép: Aris Oikonomou / AFP
Brüsszelben az a pletyka járja, hogy az Európai Tanács elnöke,
Charles Michel megpróbálja megbuktatni ellenfelét, Ursula von der Leyent,
az Európai Bizottság elnökét.
Nyolc EU diplomata, tisztviselő és kormányzati tisztviselő azt nyilatkozta a Politicónak, hogy attól tartanak, Michel az évek óta tartó rivalizálásuk miatt próbálja megakadályozni Von der Leyen lehetséges második ciklusát a Bizottság élén.
„Mindenkit az őrületbe kerget, mert a játéka annyira nyilvánvaló: Von der Leyen megbuktatására törekszik, és álmodozik az EU legfelsőbb pozíciójáról” – mondta egy EU tisztviselő.
A háttérben az EU két legfontosabb tisztségviselője közötti hatalmi harc egyre erősödik. A feszültség 2021-ben vált nyilvánvalóvá az ankarai látogatásuk alkalmával, amikor Michel elfoglalta az egyetlen elérhető széket a török elnök mellett, míg Von der Leyent egy közeli kanapéra kényszerült. Később szexizmussal vádolta meg Michelt Von der Leyen.
A Politico szerint néhányan azt sugallták, hogy Michel az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselői pozícióra pályázik, Josep Borrell utódjaként, akivel jó kapcsolata van.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy Michel irányítja az EU legfelsőbb pozícióinak elosztását,
ami az EU választása után történik majd. Ide tartozik a Bizottság vezetése is, amelyre von der Leyen másodjára pályázna meg.
Azt írja a Politico, hogy az utóbbi hetekben néhány európai ország egyre inkább felháborodott Michel valódi céljai miatt. „Sok tagállam attól tart, hogy Charles Michel nem játszik konstruktív szerepet, hanem személyes bosszút hajt végre” – mondta egy EU diplomata. A 65 éves Von der Leyent akarja legyőzni.
Miután Michel mandátuma december 1-jén lejár, és nem hosszabbítható meg, a volt belga miniszterelnöknek nincs más alternatívája: miért ne célozhatna meg egy másik vezető uniós pozíciót? – fejtegeti a brüsszeli lap.
Mint írják, Brüsszelben nem mindenki nézte jó szemmel Von der Leyen központosított vezetési stílusát. Emmanuel Macron elnök például egészen visszafogott volt a támogatása kinyilvánításában. Az Európai Parlamentben a szocialisták és a liberálisok, akik Von der Leyen EPP koalíciójának tagjai, egyre inkább támadják a lehetséges együttműködését jobboldali vezetőkkel és pártokkal.